Batoniki proteinowe – wysokobiałkowa przekąska dla aktywnych

2 cze by Fit

Batoniki proteinowe – wysokobiałkowa przekąska dla aktywnych

Batony wysokobiałkowe, proteinowe to jeden z ostatnich hitów. Pyszna przekąska z podwyższoną ilością białka na pewno przypadnie do gustu osobom trenującym i dbającym o swoją sylwetkę. Jaki jest skład takich batoników? Kiedy warto je wybrać?

Batony proteinowe – skład

W batonikach proteinowych jest o wiele więcej protein niż w zwykłych batonach. Białko to może mieć różne pochodzenie. Najczęściej stosowane są białka mleka, białka sojowe, białka jaj. W jednym batoniku proteinowym może znajdować się od 20% do nawet 40% białka. Towarzyszą im zdrowe tłuszcze, błonnik, a także szeroka gama witamin i minerałów.

Dobre batony wysokobiałkowe nie zawierają niepożądanych dodatków, na przykład syropu glukozowo-fruktozowego, oleju palmowego, tłuszczów trans, niezdrowych słodzików, glutenu.

Zalety batonów proteinowych:

  • szybko uzupełniają niedobory białka
  • natychmiast dodają energię do ćwiczeń
  • wspomagają regenerację po treningach
  • zaopatrują organizm w ważne witaminy i minerały
  • mają wyśmienite smaki

Kiedy warto stosować batony wysokobiałkowe?

Ze względu na wysoką zawartość białka takie przekąski doskonale nadają się dla osób uprawiających sporty – ćwiczących na siłowni, w klubie fitness, jeżdżących na rowerze, biegaczy czy amatorów górskich wędrówek.

Warto jednak pamiętać o tym, że batoniki proteinowe dostarczają sporą dawkę kalorii, dlatego najlepiej sprawdzą się wtedy, gdy będzie towarzyszyć im aktywność fizyczna.

ByFit